Praktycznie, estetycznie i z pomysłem to najlepsze słowa, które charakteryzują aranżacje w stylu DIY (do it yoursefl). Z łatwością odnajdą się w nich osoby z artystyczną duszą, stawiające na niepowtarzalny wystrój wnętrz oraz niecodzienne rozwiązania, a także ci, którzy cenią połączenie stylowej klasyki z nowoczesnością. Jak sprawić, by nasze wnętrze nabrało oryginalnego charakteru podpowiadają eksperci.
Dla odważnych i dla tradycjonalistów
Co sprawia, że DIY jest tak popularne? Z pewnością niekonwencjonalne podejście do projektowania oraz szerokie możliwości aranżacyjne, które są doskonałą alternatywą do masowej produkcji. – W salonach meblowych znajdziemy mnóstwo „doskonałych” produktów, jednak to własnoręcznie wykonany stolik z europalet, starych drzwi czy sztachet sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu – mówi architekt Małgorzata Bartoszczyk.
Co istotne, styl DIY dobrze sprawdza się zarówno w przypadku osób, które stawiają na kreatywność i unikatowe rozwiązania, jak i tych, którzy cenią połączenie nowoczesności z klasyką. Jak jednak stworzyć takie wnętrze? Oryginalne wyposażenie naszego mieszkania możemy wykonać np z drewnianych skrzynek. Pozostawiając je w naturalnym kolorze drewna i dołączając do nich wygodne poduszki idealnie sprawdza się w roli puf, zaś w połączeniu z prostą, stojącą półką w stonowanym kolorze (np grafitowym) wnętrze nabierze oryginalnego klasycznego wnętrza. Meble te dobrze skomponują się z krzesłami barowymi oraz ławą z wyraźnym zarysem geometrycznej formy. Idealnym i nowoczesnym uzupełnieniem takiej aranżacji będą stoliki wykonane ze starych beczek, służących do przechowywania oraz produkcji wina z przezroczystym, szklanym blatem. Zastosowanie szkła nada pomieszczeniu lekkości – w ten sposób unikniemy również przesadzonej wytworności.
Szarości, brązy i biel
Aranżacje w stylu DIY to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie aspekt funkcjonalny, oryginalne wzornictwo, a przy tym duże znaczenie ma dla nich zachowanie stylowej klasyki. W takich mieszkaniach doskonale sprawdzą się szarości, brązy oraz odcienie bieli. Dzięki ich połączeniu pomieszczenie nabierze szyku i elegancji, natomiast w całą koncepcję doskonale wpisują się również panele ścienne wykonane z drewna w ciemny odcieniu szarego oraz wewnętrze, drewniane ramy okienne w tym samym kolorze z zamknięciami w stylu francuskim. Dopełnieniem nowoczesnego wnętrza w stylu DIY są proste zasłony także w kolorze szarym, ale w odcieniu jaśniejszym niż panele ścienne i ramy okienne. Zestawiając je białymi ścianami oraz szaro-białym sufitem podkreślimy wysublimowany charakter pomieszczenia.
Urządzając pomieszczenie, w którym na co dzień najwięcej czasu spędzają mieszkańcy np salon sąsiadujący z rzadziej wykorzystywaną jadalnią, warto zastosować dwuskrzydłowe drzwi przesuwne częściowo bądź całkowicie przeszklone. Nie tylko zapewnią one symboliczną granicę, lecz pozwolą także na dowolne kształtowanie przestrzeni. W zależności od potrzeby z łatwością będzie można połączyć albo wydzielić pomieszczenia.
Idealnym uzupełnieniem wnętrza będą w tym przypadku użyteczne elementy wystroju wykonane z metalu np metalowy stojak na wino i taca. Z całością doskonale skomponuje się prosta, biała, wisząca lampa ze szklanym kloszem w mlecznym kolorze oraz obudową wykonaną także z metalu. To właśnie ona nadaje lampie nowoczesny, a jednocześnie klasyczny wygląd. Stylową aranżację osiągniemy też wybierając lampę na stolik z białym kloszem, której podstawa została wykona z ciemnego szkła.