Nowoczesny styl marynistyczny w dekoracjach wnętrz

Posted by

Lekkość, relaks i błogość to charakterystyka stylu marynistycznego. Takie skojarzenia od wielu lat aranżacje marine zawdzięczają połączeniu bielonych mebli z dekoracjami w biało-granatowe pasy, jasnymi panelami, naturalnymi materiałami, wiklinowymi koszami, jak również rattanowymi dodatkami.

Marynarski design jest doskonały dla tych, którzy kochają morskie wyprawy, zaś morze jest dla nich czymś więcej niż inspiracją. Jak się okazuje to także idealne rozwiązanie dla osób, które nie boją się wypłynąć na szerokie wody wnętrzarskich aranżacji – to właśnie dla nich przedstawiamy nowoczesną interpretację marynarskiego wnętrza.

Styl marynistyczny obecny jest we wnętrzach już od lat pięćdziesiątych i nadal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w projektowaniu. Aranżacje marine stanowią swoisty balans między surowym oraz funkcjonalnym skandynawskim a rustykalnym designem. To między innymi z tego względu cieszy się on nieustającą popularnością i pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Styl marynarski sprawdza się dobrze zarówno w salonie, kuchni, łazience, jak też w pokoju dziecięcym. Z powodzeniem sprawdzi się również w pracowniach i będzie idealnym rozwiązaniem przy projektowaniu pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. To doskonały motyw nie tylko w przypadku osób pasjonujących się morzem, jak również dla tych, którzy mają ciekawe zainteresowania, szukają niebanalnych rozwiązań i inspiracji.

Nowoczesna klasyka

Wnętrze w stylu marynistycznym kojarzy się nieodzownie z dwoma kolorami białym i niebieskim, drewnianymi bielonymi meblami, dekoracjami w charakterystyczne biało-granatowe paski, naturalnymi tkaninami, a także materiałami oraz dodatkami z czerwonymi akcentami.

– Efekt aranżacji inspirowanej morzem osiągniemy, jeśli ściany pokryjemy deskami w jasnym odcieniu czy też jeśli zdecydujemy się na delikatnie bielone drewno – mówi Arkadiusz Korman, Kierownik Sprzedaży w firmie Kronopol. – Deski w naturalnym kolorze powinny sprawiać wrażenie nieoheblowanych, wyrzuconych przez morze i wypłowiałych na słońcu. Dobrze jeśli będzie widać sęki oraz nierówności. Ponadto surowe drewno sprawi, że uzyskamy efekt eleganckiej kajuty na jachcie. Decydując się na bielone drewno należy jednak pamiętać, że powinno być ono utrzymane w tonacji klasycznej bieli albo odcieniach szarości. Biel sprawi, że mieszkanie stanie się jaśniejsze oraz bardziej przytulne – dodaje.

Żeglarskie dekoracje

Bez wątpienia jednym z największych atutów marynistycznego stylu jest jego radosny i jednocześnie spokojny charakter. – By pomieszczenie nie było zbyt sielankowe i zachowało swój morski styl, jasne oraz stonowane wnętrze powinniśmy ożywić elementami w kolorze turkusowym – mówi Arkadiusz Korman, Kierownik Sprzedaży w firmie Kronopol. – To właśnie ich barwy uwydatnią marynistyczny charakter całej aranżacji – dodaje. Doskonale sprawdzą się tutaj proste krzesła na drewnianych nogach z oparciami właśnie w kolorze turkusu. Efekt ten podkreślą również dodatki w tym samym odcieniu. Odpowiedni wyraz nadamy także pomieszczeniu wieszając na drewnianej, bielonej ścianie obrazy w zdecydowanych barwach z morskim motywem lub stosując klasyczne morskie dodatki oparte na motywach żeglarskich np stawiając na półce model żaglowca lub okrętu, perłowe duże muszle, czy też klasyczną busolę kapitańską.

Turkus i lazur to nie wszystko

Jeśli chcemy, aby wnętrze nabrało niepowtarzalnego marynistycznego stylu, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie turkusowych detali z dekoracjami i meblami w ciemnych barwach. Drewniana komoda z wykończeniami w ciemnym dębowym kolorze i ramy okienne w kolorze grafitowym przełamią marynistyczną aranżację, nadając jej nowoczesny styl. Niezwykły efekt pomieszczeniu dodadzą także dodatki w kolorze czarnym. Pamiętajmy wszak, że nie powinny one być centralnym punktem pomieszczenia, a tylko stanowić dopełnienie całej aranżacji. Decydując się na taki krok warto także postawić na małą, czarną lampę na biurko. Dzięki nim przestrzeń nabierze oryginalnego charakteru. Elementy te z powodzeniem można połączyć z innymi meblami w klasycznym morskim stylu np z szafą w kolorze jasnego dębu z widoczną fakturą drewna albo stolikiem z blatem o podobnym odcieniu z nogami w żeglarskiej bieli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *